X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
سه‌شنبه 12 بهمن‌ماه سال 1395 @ 10:10 ق.ظ

روز سى‌وپنجم، حاشیه‌ى امن

... که دل به محبّت او نیازى داشت و جان به صحبت او اهتزازى...

-مقامات حمیدى


من آدم محافظه‌کارى بوده‌ام، در برخورد با آدم‌ها، با شهرها، با یادگارى‌ها، با هرچى. سعى کرده‌ام رفتارم کسى را نیازارد، شهر از دستم غمگین نباشد، از یادگارى‌ها و اشیاء محافظت کنم و... آدم محافظه‌کارى که یک جایى از زندگیش یاد گرفت عصیان کند. آدم محافظه‌کارى که حاشیه‌هاى امن زیادى براى زندگى تعریف کرده بود و زیستن در آن‌ها را به هر چیزى ترجیح مى‌داد. یک جایى، یک روزى که اینجا نوشتم و لابد زمانى بود که باید تهران را به عنوان شهر دومم مى‌پذیرفتم، که باید یاد مى‌گرفتم از حاشیه‌ى امن خارج شوم و دنیا را بازتر ببینم. که یاد بگیرم حاشیه‌ى امن فقط شهرها نیستند، عادات و خلق و خو و ایمان و همه‌ى آدمى‌اند... آن پیله‌ى محافظه‌کارانه را پس زدم و با تمام مشقت و رنجى که در پیش داشت از تمام حاشیه‌هاى امن زندگیم بیرون زدم. مثل همیشه تهران اولین شاهد تنهایى من و غربتم بود. شهر نفرین‌شده‌ى پدرى. آموختم حاشیه‌هاى امن فقط دست و پام را براى بلندتر پریدن، براى پرواز، براى رفتن خواهند بست. 

حالا از آن آدم‌ محافظه‌کار اندکى فاصله گرفته‌ام. هنوز هم در برخورد با آدم‌ها محتاط‌ام، هنوز هم اجازه نمى‌دهم شهر از من غمگین باشد، هر چند غمگین است و سرخورده. حالا با شجاعت بیشترى مقابل حاشیه‌هاى امنِ باقى مانده و یا آن‌هایى که به مرور زمان به وجود مى‌آیند مى‌ایستم. براى آموختنِ رفتن، براى کنار آمدن با مفهوم جاده.

فقط کاش آن ورِ لجباز و یک‌دنده‌ى درونم به مقابله‌ با آدم‌هایى که پا از حاشیه‌هاى امنشان فراتر نمى‌گذارند برنخیزد. آدم‌هایى که بودنشان در زندگیم حکم هواست و سالِ پیش گوشه‌اى از این رویارویى سخت و طاقت‌فرسا با آن‌ها را به چشم دیدم. کاش بیاموزم کنار آمدن با آن‌ها را. آدمى در زمان معنا مى‌پذیرد، شاید هم اى کاش آدم‌هاى فرداى زندگیم آدم‌هاى محافظه‌کارى که عادت کرده‌اند به حاشیه‌هاى امن زندگیشان نباشند.

بالاخره که چى، اگر این دنیاست و ماییم که باید رفت، یک روزى... لابد یک زمستانى که رود پر آب است و هوا صاف است و شهر خنکى دلپذیرى دارد. کاش لااقل اینطور تمام شود، ساده و ناگهانى.  

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد